تاریخچه محل نوبر « هيئت زنجیر زنان محله نوبر
شما اینجا هستید:صفحه اصلی » تاریخچه محل نوبر

تاریخچه محل نوبر

۱-(کویی است بس بزرگ و به جنوب شهر افتاده مردمی بسیار و بیشتر با ثروت و اهل تجارت می باشند).”پل قاری (قاری کورپوسی) – دروازه باغمیشه – کاروانسرای مهدیخان فراشباشی – کاروانسرای حاج حسین خانه حاج سید باقر – خانه میرزا نصرالله کشلر نویس – پل شش گلان – کاروانسرای میرزا نصرالله – بازار مسگران(صاحب دیوان درست کرده) – بازارچه ساعد الملک – کاروانسرای حاج شیخ جعفر – چاپارخانه – کاروانسرای حاج محمد قرباغی – کاروانسرای حاج میرزا جعفر – کاروانسرای خلیل بیک – بازارچه خیابان – کاروانسرای میرزا اسماعیل دروازه خیابان – خانه محمد آقا سرتیب – بازارچه فراشباشی – مشهور به ”وبر نقارخانه“ – خانه میرزا عظیم مستوفی – خانه حاج میرزا یوسف آقا – خانه میرزا حسن قافی – حمام قاضی – مقبره و مسجد میرزا مهدی قاضی – تیمچه امیر – بازار امیر بازار پنبه فروش ها – بازار قایم مقام – تیمچه شهیر مشهور به عبا فروش ها – میدان چوب فروش ها – کاروانسرای مراغه ها – کاروانسرای مرتضی قلی – کاروانسرای میرزا تقی آجودان باشی – کاروانسرای حاج سید حسین – خانه میرزا رفیع مستوفی – پل میرزا ارضی – خانه نظام العلما – خانه میرزا صادقخان رئیس – خانه میرزا ارضی وزیر و طایف – خانه حاج میرزا شفیع آقا مجتهد – خانه میرزا جلیل جاپار باشی – مسجد میرزا ابراهیم – میدان هفت کچل در سال ۱۲۹۷ ه.ق در محله نوبر موجود بوده است .

۲- این کوی در جنوب شهر واقع شده که از شمال به محلات راسته کوچه و مهادمهین (میارمیار) و از جنوب به کوه های یانق، و از مشرق به محله مارالان ، و از مغرب به چرنداب و مهادمهین محدود است.

باغ شمال، کوی مقصودیه (منزل استاد شهریار در این محله واقع شده است) و سربازخانه از اراضی این محله به شمار می رود.

مرکز محله میدان مقصودیه است. این محله بیست و شش مسجد دارد که معروف ترین آن مسجد میدان است .

در گذشته برزن های محله نوبر هر یک دروازه ای داشت که در مواقع ناامنی و آشوب آن را می بستند. این محله دارای کوی های به شرح زیر است:

مقصودیه ، حاج اسماعیل، سیدلر ،….هر یک را کوچه های فراوان و پیچاپیچ است در این محله قنات های فتح الله اف، ملا باشی، اکبرآباد، قورچی باشی و توپچی باشی موجود بوده .

نادر میرزا درباره این کوی چنین می نویسد :

”کویی بس بزرگ است به جنوب شهر افتاده، مردمی بسیار و بیشتر با ثروت و اهل تجارت اند، و به همه عمارات عالیه و بناهای با شکوه نهاده اند و صحن این ابنیه پر از اشعار مثمره و صنوبرهاست. فواکه آن کوی ممتاز باشد از آثار قدیمه در این کوی چیزی نباشد…..

۳- کدخدای این محله میرزا لطفعلی خان جوانی است باهوش، این کدخدای از پدر بدو رسیده و به لقب پدر کدخدا باشی، گویند و از دودمان بزرگ و وکیل دیولنخانه عم اوست. در این محله هنوز مسجدی بنام کدخداباشی وجود دارد.

قنات های توپچی، ملا شاهزاده، اکبرآباد در این محله واقع بوده.

کربلایی حسین حافظ تبریزی در روضات الجنان از پلی بنام پل نوبر، نام برده و در شرح مزار سید رکن الدین جرجانی می نویسد :

مرقد امیر سد رکن الدین جرجانی در سر پل نوبر گنبد عالی است و در جنب آن خانقاهی است منسوب به جلال طره که وزیری بوده….

همچنین می نویسد :

عمارت مقصودیه که از آثار مقصودبیگ بن حسن پادشاه آق قویونلو بوده، و نام محله مقصودیه نیز مأخوذ از آن است در این محله واقع بوده.

منبع: http://irantabriz.persianblog.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به هیئت زتجیر زنان محله نوبر تبریز می باشد.

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
بالای سایت